Category Archives: Інклюзивна освіта

Всесвітній день поширення знань про аутизм

Дитина просто не вихована чи має синдром гіперактивності: як визначити і контролювати

Раніше казали, що дитина не вихована. Але це хибне, навіть токсичне твердження.
Тепер це називають гіперактивністю.
Насправді, синдром дефіциту уважності і гіперактивності не має нічого спільного з “вихованням”, є особливістю роботи мозку, піддається медикаментозному і поведінковому лікуванню та притаманний як дітям, так і дорослим.

Синдром дефіциту уважності та гіперактивності (СДУГ) — це порушення розвитку нервової системи.
Його описують як “постійну модель поведінки з неуважністю та/чи гіперактивністю чи імпульсивністю, що заважає роботі чи розвитку”.
Він зачіпає від 8 до 12% дітей в усьому світі.
СДУГ триває у приблизно 65% дорослих, в повній або в частковій формі.
Синдром має різноманітні прояви, і єдиної причини, що його викликає, не існує.
Наразі відзначають, що куріння матері при вагітності, контакт із токсичними речовинами, мала вага при народженні, травми мозку та особливо генетична схильність — можуть бути причинами появи синдрому.
Синдром може мати різні прояви:
• Неуважність, розсіяність, нездатність зосередитися.
• Постійна рухливість, куйовдження волосся, чухання потилиці, в дітей — спроби залізти куди не можна та пересування кімнатою.
Дітям із СДУГ може бути важко в школі, але не тому, що вони “дурніші за інших”, а через складнощі з увагою і потребу в підтримці з боку вчителів. СДУГ — це синдром, тобто він має спектр різних проявів, і не минає, як інфекційна хвороба.
• Діагноз може ставити тільки лікар психіатр.
Щоб оптимізувати умови роботи і навчання потрібно, наприклад, усунути чинники, що відволікають, налаштувати світло і звуки, створити чіткий розклад, писати списки справ, домовитися про підтримку з боку вчителів.

  • Педагоги мають збудувати особливі стосунки з учнем. Наприклад, дозволяти йому більше рухатися, чи давати завдання, що потребують руху, як-от вимити дошку.
    • Медикаментозне лікування СДУГ у дітей до 5 років потрібне в разі сильного порушення поведінки, а для старших осіб – якщо оптимізація способу життя та навчання все ще залишила складнощі бодай в одній із галузей життя.
    Дітям старшого віку і дорослим рекомендують також когнітивно-поведінкову терапію для покращення соціальних навичок, вирішення задач, вміння слухати, виражати та розуміти свої почуття.Це дуже важливий елемент підтримки людей зі СДУГ.
    • Протокол закликає лікарів наголошувати на важливості збалансованого раціону, але при цьому не радить виключити з раціону барвники чи цукор.
    Про СДУГ також є міф, буцім-то “цукор викликає гіперактивність”.
    Цей міф походить від єдиного дослідження, проведеного в 1970-ті. Всі подальші роботи не знайшли підтвердження, що солодощі викликають в дітей гіперактивність.
    Справді, діти у віці 2 роки значно активніші за дітей в 10 років, і глюкоза, що швидко надходить в кров і солодких напоїв чи десертів стрімко дає дітям сили поводитися так, як їм того хочеться.
    Або ж ситуація, коли дитина їсть солодке: день народження, похід до кав’ярні після прогулянки, винагорода, яка стимулює дитину до активності.
    Але СДУГ – це стан, який триває постійно, а не накочується хвилею після морозива.
    З іншого боку, сам елемент заборони солодощів в разі СДУГ може бути корисним, бо батьки встановлюють межі і пояснюють це дитині, що добре для поведінки та відносин.
    Батьків закликають вести щоденник їжі та поведінки.
    Можливо, вдасться знайти продукти, що погіршують стан, і обговорити це із лікарем та скорегувати раціон.
    При цьому не треба дотримуватися обмеженого раціону, коли людина їсть кілька продуктів. Застосування омега-3 жирних кислот в добавках протокол не радить.
    Синдром дефіциту уважності – це особливість людини, в якій ані вона, ані її батьки не завинили.
    Цей стан можна покращити та навчитися із ним жити завдяки когнітивно-поведінковій і медикаментозній терапії, дотриманню певних правил і підтримки з боку близьких та вчителів чи колег.

https://www.facebook.com/100024563004109/videos/4088317904735341/

Як говорити з дітьми про людей з інвалідністю

Людей із наслідками важких травм та інвалідністю ми зустрічаємо ледь не щодня. Це складна тема для розмови з дитиною, і нам, можливо, хотілося б її уникнути, але говорити про це важливо. По-перше, щоби підготувати дитину до такої зустрічі (її може налякати те, чого вона не розуміє); по-друге, аби проявити повагу.

Дібрати правильні слова допоможе дитяча психологиня Світлана Ройз.

У партнерстві з UNICEF Ukraine

9 1 2 3 4 5 6 7 8

3 грудня — День інформування суспільства про людей з інвалідністю.

Усе частіше на вулицях українських міст ми зустрічаємо людей із важкими травмами й інвалідністю. Дуже важливо не уникати цієї теми в розмові з дітьми. Потрібно говорити про те, як поводитися з людьми з інвалідністю, щоб вони не відчували надмірної уваги, а відчували нашу повагу.

Як це зробити? Ділиться дитяча психологиня Світлана Ройз

⛅ Це потрібно робити ДО того, як діти будуть проявляти цікавість.
⛅ Потрібно самим усвідомити свої почуття – тоді ви зможете допомогти їх усвідомити дитині. Нормально і дорослим відчувати страх та біль чи не знати, як реагувати.
⛅ Для дитини до 7 років природно питати про щось вголос, бути безпосереднім в реакціях.Насправді краще, якщо діти нас запитають про те, що для них незрозуміло. Але важливо, щоб це було не в присутності людини, якої це стосується. Тому краще говорити заздалегідь.
⛅ Нещодавно в розмові з дівчинкою 4 років я наводила не дуже коректний приклад, але зрозумілий для дитини. Питала, чи бувало таке, що з її улюбленою лялькою відбувалось щось сумне. І вона дуже хотіла її врятувати і полікувати. І замість втраченої ніжки чи ручки брала деталі, що залишились від інших ляльок. Людям, які втратили кінцівки від хвороби, аварії чи війни допомагають протези – спеціально для них розроблені засоби, що можуть замінити руку чи ногу.

Ось що можна говорити дитині:
💬 «Під час війни багато людей втратили кінцівки. Це боляче і страшно, і людині потрібно вчитись заново ходити, рухатись, змінювати життя. І їй потрібно багато сил, мужності та підтримки, щоб це зробити. Для того, щоб люди могли знов бути рухомими, винайшли спеціальні засоби – вони називаються протези. Протези бувають дуже різними. На деяких можна танцювати, бігати, стрибати і навіть відчути доторки.
Іноді люди з інвалідністю (ми одразу називаємо саме так) пересуваються на кріслах колісних. Уяви, як їм може бути незручно підійматись в ліфті, заходити в транспорт та магазини. І нам потрібно зробити наші дороги та міста такими, щоб всім було комфортно. Коли ми зустрічаємо когось, хто виглядає для нас незвично, нам хочеться його роздивитись. Але для самої людини це може бути неприємно. Тому намагайся поводитись природно. Перед тобою людина. Незвично – не означає небезпечно чи погано. Зараз ми можемо зустрічати багато людей без кінцівок. Дорослих та дітей. І їм важливо відчувати нашу підтримку. Якщо у тебе будуть питання – запитуй, будь ласка»

Допомогти ввести дитину в цю тему допоможе Пум (зображений на картинці) – герой Іскорка на кріслі колісному з театру «Іскорки Суперсил» від ЮНІСЕФ. За допомогою цього персонажа ви зможете розповідати дітям про складні теми простою та зрозумілою для дітей мовою.

👉 Дізнатись більше про іскорок та завантажити всі необхідні матеріали можна за посиланням: https://numo.mon.gov.ua/puppet-show

©UNICEF
https://www.facebook.com/reel/7118217703207200-02-05-3d72eea43bfb88839a9e83128007c0d133dbe043d63c0819bae98b03cfd841d6_23f6bb49401b8b9

Жовтень – Всесвітній місяць обізнаності про синдром Дауна

За статистикою ВООЗ, у світі з синдромом Дауна народжується кожне 700-е немовля. Тому кожного року в жовтні ми відзначаємо Всесвітній місяць обізнаності про #синдромДауна, щоб підвищити поінформованість громадськості, а також виступити за прийняття та інтеграцію людей з синдромом Дауна.

Вперше жовтень був оголошений Всесвітнім місяцем обізнаності про синдром Дауна у 1980-х роках, і відтоді він відзначається щороку. Це час спростувати поширені міфи та стереотипи про людей з синдромом Дауна, розповісти про їхні особливості, здібності і досягнення.

⭐️ Що таке синдром Дауна?
Більшість людей має 23 пари хромосом (всього 46) – половину від батька, половину – від матері. Проте у випадку синдрому, дитина народжується з додатковою копією або частиною копії 21 хромосоми. Тобто загалом – 47 хромосом. В організмі все взаємопов’язано, і поява додаткового генетичного матеріалу впливає на всі біологічні процеси, змінює розвиток тіла та мозку дитини, що може спричинити розумові та фізичні особливості.

Люди з синдромом Дауна все ще борються зі стереотипами та міфами, але вони знову і знову доводять, що цей стан – лише частина їхньої особистості, яка не визначає їх і не обмежує їхні можливості. Ось чому так важливо ділитися інформацією та поширювати культуру прийняття, інклюзії та поваги.

Тож, сьогодні ми хочемо спростувати кілька найпоширеніших міфів про синдром Дауна (далі – СД). Дивіться в каруселі! 👇

1 2 3 4 5 6

Засідання команди психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП

12 вересня 2023-2024 н.р., відбулося перше  засідання команди психолого педагогічного супроводу дітей з ООП. На ньому було розглянуто психологічні, навчальні та фізичні особливості розвитку дітей.  Надані рекомендації для покращення навчання та виховання, складено індивідуальну програму розвитку, розроблено цілі на новий навчальний рік.

clipboard_image_8ebb1d5a6035839f

0-02-05-a6651ec9ba0486cf21bfb70ab27883eca88deb9afc6375cb2771cd91bf314169_c0c77374a2f8834c

 

0-02-05-a96236af48b604e795f472a05214913ed5be28bbc2323320082614abb192976f_a5aff877cd4fb963