Category Archives: Українською правильно

Шевченкіана -2025.День п’ятий. ” Я напишу про Шевченка”

Скільки років минуло з дня народження поета, проте і нині живе під сонцем України Кобзареве слово, слово великої, непогасної любові до свого народу, своєї землі. Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті – невмирущу славу і всерозквітаючу радість, яку в мільйонах людських сердець знову й знову збуджуватимуть його твори.

👉 В Україні існує 25 варіацій назв міст, селищ та сіл, присвячених Шевченкові: Тарасівка, Шевченкове, Тарасівці, Тарасо-Григорівка, Кобзар тощо. В цілому ім’я митця мають 352 населених пункти.

👉 1384 – стільки пам’ятників Кобзарю встановлено в світі. З них в Україні налічується 1256 монументів, і ще 128 – в 35 країнах світу — Бразилії, США, Китаї.

Учні 6А та 6Б класу знайомилися з біографією поета, ділилися власними знаннями, малювали малюнки та декламували вірші. Мандрували сторінками історії, вивчали Тарасові шляхи.

Шевченкіана-2025. День четвертий. “Художник пензлем і словом”

Його називають українським Рембрандтом, а в творчій манері вбачають схожість з особливостями живописного стилю Гогена, Делакруа, Ван Гога, за рівнем своїх спроб у скульптурі він не поступався Родену. Поет цілої нації вродовж декількох віків і видатна фігура в історико-культурному процесі України, приклад для наслідування для багатьох поколінь. Живописець, майстер офорту і графіки, прозаїк і поет, ілюстратор, талановитий представник епістолярного жанру, на додачу до всього був людиною широких поглядів, філософом і просвітянином.

👉 Він написав 237 віршованих, 11 прозових та 2 драматичних твори. Також всього до сьогодення дійшли 835 картин та малюнків Тараса Шевченка в оригіналах і частково в гравюрах на металі й дереві. Також до нас дійшло 11 автопортретів Шевченка. Крім того, відомо про 278 втрачених або не знайдених робіт.

Учні 5б та 7б класів пізнавали глибини художньої майстерності Шевченка- художника. 5б клас на інтелектуально- пізнавальній грі “Шевченків квіз” демонстрували свої знання про біографію митця, дізнаватись про діяльність Тараса Григоровича у Кирило- Мефодіїіському братстві. 7б клас укладав біографію Кобзаря від його імені.

Шевченкіана-2025.День третій.”Шевченківські читання”.

Написати книжку, яку б українці клали на столах поряд з “Біблією” – це вже бути обраним на землі.Він не творив нової української літературної мови, як Котляревський, не досліджував козацьких літописів та не створював українського правопису, як Куліш, за життя видав лише три редакції однієї збірки, проте його і досі називають Пророком. Чому саме Шевченко став центральною постаттю української літератури?

Поет став справжнім уособленням України, відображаючи її душу та сутність через правду та щирість. Енергія, що пронизує його рядки, завжди слугувала джерелом натхнення, кувала свободу та сприяла духовному відродженню українців у різні історичні періоди. Глибока любов поета до свого народу, до батьківщини, а також його лірична, мелодійна і звучна мова викликали захоплення і глибокий резонанс у серцях тих, хто поринав у читання його творів.

До Шевченківського тижня учні 7А класу, гімназії №2, здійснили віртуальну подорож у музей Т.Шевченка. Учні 6Б класу брали участь у “Літературній вітальні”, (представлення власних презентацій до біографії поета). “Калейдоскоп малюнків” за творами Т.Г.Шевченка, який створили учні 5А та 6А і 6Б класів. Також пройшла літературна вікторина “Ім’я Шевченка стукає в серцях” та “Шевченківські читання”, в якіх брали участь учениці 8А класу.

Шевченкіана – 2025 День другий” Свою Україну любіть…”

Поціновувачам Тарасового слова представлено правопис похідних слів від слова “Шевченко”, ознайомлено із лавреатами цьогорічної премії імені Тараса Шевченка, а це поет Юрій Іздрик,режисер Олесь Санін, кінооператор Сергій Михальчук та композиторка Алла Загайкевич,художниця і скульпторка Жанна Кадирова,художній керівник Львівської Національної опери Василь Вовкун, Народна артистка України Богдана Півненко,команда проекту «Петриківський розпис на захисті ідентичності», композитор Олександр Шимко, який отримав премію за свою сакральну містерію «Вирій».

Шевченкіана -2025

211 Шевченкова весна прийшла в Україну, 11 весна боротьби й незламності. Літератори нашої гімназії розпочали Шевченківські дні й цьогоріч вони нестимуть назву «Шевченкіана -2025», бо мають на меті не лише розширити горизонти шевченкознавства наших гімназистів, а й возвеличення сили пророцтва й запалу слова Кобзаря, розвінчання міфів про Тараса Григоровича, спонукання до творчості за думкою Шевченка.
До річниці з дня народження усім поціновувачам славетного поета було запропоновано факти з біографії Кобзаря, які спростовують думку про сумного селюка, що нав’язувався російськими наративами. Перед нами постає молодий чоловік, який любив гарно співати й влучно жартувати, модно одягався й часто закохувався.

День перший «Все починається в житті з малого»

У день смерті Тараса Григоровича гімназисти дізнавалися нові факти про Шевченка за допомогою QR-кодів та інформаційних журналів. Протягом дня навчальний матеріал базувався саме на біографії поета: так 7б клас писав портретний нарис молодого Шевченка, 8б клас створював віртуальне інтерв’ю з Кобзарем, 9б клас узагальнював вивчене про розділові знаки у складному безсполучниковому реченні за біографічними довідками сучасників Тараса Григоровича, 7а клас писав біографію Шевченка від імені автора.8б клас узяв участь у міському флешмобі “Світлина з “Кобзарем”.
Для зручності колег створено падлет-дошку з матеріалами про Шевченка, куди можна додати свої доробки. Далі буде…

Міжнародний день рідної мови

Міжнародний день рідної мови – це важливе свято, яке щороку 21 лютого відзначають у всьому світі. Це не лише нагода вшанувати рідну мову, а й привернути увагу до її збереження, розвитку та популяризації. Це свято було започатковане ЮНЕСКО у 1999 році і з 2000 року відзначається в усьому світі.Мовознавчий патруль протягом тижня з’ясовував, чи знають гімназисти та педагоги український правопис та чи дбають про поповнення словникового запасу. Учні 5Б, 7А, 9А класів складали мінівисловлювання на тему: “Українська мова- моя рідна”. Учні 5Б класу мали змогу повправлятися у словознанні на інтелект-квесті “Червона калина”, а найактивним конкурсом стали мовні шаради.Учні 7А, 7Б та 8б класів долали словесні терикони інтелект -маршруту “Рідна мова нас веде до перемоги”, розв’язували мовні задачі, жартівливі загадки та грали в дешифрувальників. 3-б, до Дня рідної мови: долучилися до мовного марафону «Кожному миле його слово рідне», на уроках за виконані завдання учні відкривали комірки з різноманітними фактами про рідну мову, переглядали відео збагачуючи свій словниковий запас з української мови.Щиро вітаємо гімназійну громаду зі святом рідної мови!Воно нагадує нам про те, що мова – це не лише засіб спілкування, а й невід’ємна частина нашої культури, історії та національної самобутності.Бо лишень у нашій мові є слово “добродій”. А ще, коли говорять, що розставимо “крапки над і”, то ми точно знаємо, що вийде наша “Ї”!

Консультаційне заняття ” Українською правильно так!”

Консультативна група ” Українською правильно так!” у формі воркшопу працювала над дикцією педагогів, повторила правопис складених прикметників та іменників, наголошування проблемних слів та правопис слів іншомовного походження. Особливо жваве обговорення викликав оприлюднений текст цьогорічного Всеукраїнського диктанту національної єдності, до якого залучилися всі педагоги групи.

Онлайн-посиденьки мовного клубу “Українською правильно так!’

28.03.2024р педагогів гімназії було запрошено на онлайн- посиденьки до мовного клубу “Українською правильно так!’
У творчому колі шанувальники рідного слова обговорили найуживаніші варваризми української мови та їх відповідники, збагатили словниковий запас “веснянізмами”, пригадали забуті прислівники та їх правопис, вчились розрізняти Г і Ґ у питомій українській лексиці, вчили “чистомовки” та фразеологізми. Жива, творча атмосфера сприяла активному пошуку поповнення словникового запасу педагогів.

“Я знаю силу слова…”

        На білому світі є справжнє диво калинове – наша співуча українська мова, це розкішний мистецький світ, витворений розумом і серцем славних синів і дочок. Поетичній силі рідного слова присвячено челендж “Сто причин любити українську…”, до якого долучилися діти та учителі нашої гімназії.

        Кращі декламатори представили на розсуд громади поетичний марафон про важливість  збереження й плекання чистоти українського слова. Первомайська гімназія № 2.Поетичний марафон.2023р. Абсолютною переможницею поетичного марафону стала Панченко Анна, учениця 8А класу. Українська мова могутня, глибинна. І кожне слово має свій відтінок: сум, радість, гумор, щедрість, щирість.Нехай наповнює воно наші душі багатством і красою духовності!

зображення_viber_2023-11-12_20-18-36-850

Мовний клуб ” Українською правильно так!”

31 жовтня 2023 року відкрив таємниці рідного слова для педагогів мовний клуб ” Українською правильно так!”, який очолює Герасимчук Наталія Юріївна. До уваги поціновувачів літературної мови було запропоновано вправи з етикетного привітання та прощання, ознайомлення із особливостями вживанням кличного відмінка, прослухано ” Наголос Генг”, що вміщував проблемні наголошування власне українських слів, та поповнено ” Вчительську шпаргалку” лексичними сполуками професійного спрямування.
Клуб отримав мотивуюче- позитивну оцінку діяльності.

зображення_viber_2023-10-31_10-30-33-246зображення_viber_2023-10-31_10-30-49-599зображення_viber_2023-10-31_10-30-49-930зображення_viber_2023-10-31_10-30-50-239